Digitalna ekonomija i domaća privreda

“Ima samo jedna gora stvar od toga da školujete ljude pa da vam odu, a to je da ih ne školujete pa da vam ostanu”!
Zig Ziglar
Već i sada u određenoj mjeri, a u bliskoj budućnosti sasvim sigurno, digitalna ekonomija će biti glavni pokretač našeg svakodnevnog, kako poslovnog tako i privatnog života. Otvaranjem prema svijetu i demokratizacijom društva u domaćim uslovima, stvorene su osnovne pretpostavke za radikalnu reformu privrednog sistema, njegovu tranziciju na tržišni sistem privređivanja i prelazak na razvojnu strategiju kojom će se uvažiti uslovi nove digitalne ekonomije. Ta razvojna strategija mora da bude orijentisana prvenstveno na postizanje makroekonomske stabilnosti, na radikalno restrukturiranje ukupnih privrednih potencijala i na privredne grane koje mogu da ostvare proizvod ili uslugu za mnogo konkurentnije svjetsko tržište, sa kojeg smo odsutni. Potreba radikalne reforme svih privrednih sektora možda je idealan trenutak da IKT tehnologije dobiju mjesto koje im pripada i u domaćim uslovima.
Na početku novog milenijuma, sve je jasnije da je sadašnji sistem obrazovanja u krizi. On ne zadovoljava tekuće potrebe adekvatno, a moraće da se suoči sa još većim pritiscima u godinama koje dolaze. Postojeći sistem obrazovanja, utemeljen još u XIX vjeku zasnovan je na pretpostavci da su promjene u znanju relativno spore, zato je bilo optimalno prvo određeno vrijeme učiti, a potom do kraja radnog vijeka koristiti naučeno. Imajući u vidu brzinu promjena u posljednjim decenijama, zahtjevi društva kao cjeline, za obrazovanje drastično se mijenjaju.
Nekada su budući stručnjaci odlazili na fakultete kako bi se pripremili za određenu profesionalnu karijeru, jer su osnovne vještine i znanja sporije mijenjali u nauci, inženjerstvu, finansijama, pravu, ekonomiji i dr. Međutim, prema predviđanjima stručnjaka, prosječan radnik u budućnosti imaće bar šest do sedam karijera, od kojih će svaka zahtijevati nove vještine, znanja, iskustva i sl. Ranije je cilj obrazovanja bio da čovjek ovlada postojećim znanjem, a sada da pored toga nauči kako da stalno usvaja nova znanja.
Uvažavajući zahtjeve privrede i potrebe za obrazovnim profilom koji će moći da odgovori savremenim tržišnim uslovima, PIM Univerzitet je licencirao studijski program “Digitalna ekonomija” u okviru Ekonomskog fakulteta. Studijski program je kreiran u skladu sa najnovijim dostignućima iz oblasti društvenih nauka i informacionih tehnologija.
Zato vas pozivamo da ključ uspjeha u vašem životu uzmete u vaše ruke, napravite racionalnu i ispravnu odluku, te upišete Ekonomski fakultet birajući studijski program “Digitalna ekonomija”.